Vyrážíte na divokou vodu s rodinou? Pár tipů, co (ne)dělat

Sjíždění řeky je skvělou aktivitou pro partu přátel i rodinu s dětmi. To samozřejmě za předpokladu, že víte, jak se tady chovat a co dělat v krizových situacích. Máme pro vás pár tipů, co během sjíždění (ne)dělat.

V partě je jistota

Pokud vyrážíte na vodu prvně, případně nepatříte mezi zkušené vodáky, rozhodně se sem nikdy nevydávejte sami. Domluvte se s partou přátel a jeďte alespoň ve skupině, která bude tvořena minimálně třemi loděmi. Ti nejzkušenější by měli být vepředu a vzadu celé skupiny. Méně zkušení potom uprostřed.

Zjistěte si o řece maximum informací

Je úplně jedno, kterou vodáckou řeku v ČR plánujete sjíždět. Vždy byste si o ní měli zjistit maximum všech dostupných informací. Ty najdete na tematických webech, ale řadu z nich vám řekne i obsluha půjčovny raftů nebo lodí, kde si budete plavidlo a další vybavení půjčovat. Informujte se o rizikových úsecích i o tom, co dělat, pokud dojde ke krizové situaci.

Nepodceňujte bezpečnost

půjčovně lodí na Vltavě nebo jiné řece, jíž plánujete sjíždět, vám kromě vhodného plavidla půjčí zpravidla také vestu a helmu. Během plavby mějte tyto praktické pomocníky vždy na sobě. A vyvarujte se alkoholu, který by vám mohl zakalit mysl i bystrý úsudek. Pivko nebo skleničku dobrého vína si dejte až ve chvíli, kdy bezpečně doplujete do cíle.

Mějte lodě vždy na dohled

Pokud jedete v partě, ale máte mezi sebou takové rozestupy, že se nevidíte, je to na nic. Jestli se přesto roztáhnete, snažte se, aby poslední jel někdo zkušený, kdo případné plaváčky dojede a může jim pomoci. V případě ale, že se řeka klikatí a lodě pomalu plují v úzkém korytě, dbejte naopak na rozestupy. Vždy si také domluvte signály, které vás budou informovat o tom, že se s loděmi v zadní části něco děje.

Jak se sbalit?

Pokud není nikdo, kdo by vám bagáž převezl do cíle (někdy tuto službu nabízí i půjčovna u českých řek, které plánujete sjíždět), měli byste s sebou mít alespoň nepromokavý vak, batoh nebo speciální sud, který si v půjčovně také můžete zapůjčit. Sbalte se nalehko a cennosti uložte do nepromokavých pouzder. Jedině tak máte jistotu, že vás nepřekvapí ani případná nehoda, během které skončíte ve vodě.  

Publikováno: 17. 10. 2023

Kategorie: Super tipy

Autor: Gabriela Šejnová