Užitečné rady a tipy před dovolenou v Chorvatsku

Chorvatsko patří k nejvyhledávanějším místům pro trávení dovolené drtivé většiny Čechů. Je nesmírně rozmanité. Ať už toužíte po romantické, adrenalinové, relaxační, dobrodružné, poznávací dovolené. Navíc Chorvati mají Čechy docela rádi, takže se tam k vám budou chovat mile a přívětivě. Nicméně tak či onak, ať už plánujete dovolenou v jakémkoliv duchu je lépe být na vše připravený. Proto přinášíme pár užitečných informací.

Před odjezdem na dovelenou

Máte koupený last minute Chorvatsko? Pak vám gratulujeme. Chvíli času, která vám do odjezdu zbývá, využijte bezezbytku. Uložte si všechna důležitá telefonní čísla, jak do ČR (pojišťovna apod.), tak v Chorvatsku.

Tísňové linky Chorvatsko

  • Ambulance 194
  • Hasiči 193
  • Policie 192
  • Nouzová linka pro mimořádné události 112
  • Pomoc na silnicích 1987
  • Zdravotní péče v Chorvatsku
Než vyrazíte na dovolenou v Chorvatsku, uzavřete si cestovní zdravotní pojištění, protože i přes mezinárodní dohodu mezi ČR a Chorvaty nekryje tato smlouva transport zpět do domoviny (tedy do ČR). Tudíž by se vám mohla dovolená pěkně prodražit v případě rozbitého (havarovaného) automobilu či při nějakém úrazu. Žádné zvláštní předpisy (očkování) nejsou potřeba. Jen si vezměte repelent na obtížný hmyz a pozor na klíšťata.

Elektrické zásuvky

Nemusíte se obávat. V Chorvatsku se používají standardní dvou-bodové elektrické zásuvky, jako u nás doma. Berete-li si fén, žehličku na vlasy, holicí strojek či varnou konev, obávat se nemusíte.

Sluneční kosmetika

Pokud si zapomenete sebou vzít krémy s ochranným faktorem, nestresujte se. Ty dostanete koupit i na místě. Na ochrannou kosmetiku, včetně pokrývku hlavy i ochranu očí (sluneční brýle) však pamatujte. Ignorování by se vám mohlo vymstít a zkazíte si celou dovolenou.

Kopie dokladů

Ztratit doklady není nic příjemného, proto než vyrazíte do Chorvatska, pořiďte si kopie veškerých dokladů a uložte si to na email. V případě ztráty či odcizení stačí přístup k internetu a získáte snadno zpět důležité údaje.

Publikováno: 05. 06. 2018

Kategorie: Cestovatelský rádce

Autor: Hanka Dvořáková