Kostarika: Nenápadná země někde mezi Panamou a Nicaragui

Kostarika. Malá nenápadná země uprostřed Střední Ameriky, která ukrývá neuvěřitelné přírodní bohatství a mnoho dalších zajímavých turistických skvostů. V posledních letech bývá Kostarika označována za nejbezpečnější zemí Latinské Ameriky, což se nedá říct například o sousední Panamě. Hlavním městem je Saint José, které je našlapané kulturními památkami, má unikátní historickou část a mnoho obchodů i restaurací, které lákají na místní speciality. Vyrazte objevit chutě Kostariky i vy.

Země plná endemitů

Endemit je termín, jež označuje biologický druh, který se vyskytuje na světě pouze na jednom místě. Může se jednat o bakterii, rostlinu nebo živočicha. Kostarika má to štěstí, že jich na svém území hostí hned několik. Mezi nejvýznamnější z nich patří kolibřík mangrovový, roztomilá opice Mono di Osa nebo strom Guanacaste, který bývá označován i jako národní strom.

Kostarika není rozsáhlá země, svou rozlohou připomíná spíše sousední Slovensko i přesto má však nepřeberné množství přírodních parků a rezervací. Mezi nejznámější patří Parque Nacional Tortuguero nebo Parque Nacional Manuel Antonio, který byl v roce 2011 časopisem Forbes dokonce zařazen mezi 12 nejkrásnější parků světa.

V první řadě rýže

V kuchyni jasně dominuje kombinace rýže a fazolí. Mezi místními jsou však velmi oblíbené i mořské plody a ryby. Jako pravý turista rozhodně musíte ochutnat nápoj Chicha [:čiča], který můžete znát i z jiných států jako je Bolívie nebo Peru. Jedná se o fermentovaný nápoj, jež se připravuje fermentací z nejrůznějších surovin, jako je kukuřice, tapioka nebo batáty.

Pokud chcete autentický gastro zážitek, rozhodně zkuste místní street food. Tacos, burritos nebo empanadas. To, co se na první pohled může zdát jako kurz španělštiny je pouze nabídka každého dobrého stánku s občerstvením. Vliv Mexika je tu více než evidentní, přece jen je od Kostariky prakticky “za kopcem”.

V neposlední řadě musíme vypíchnout důvody, díky nimž byste návštěvu Kostariky měli rozhodně zahrnout do svého bucket listu. Nekonečné pláže, tropické pralesy, dechberoucí vodopády a hlavně úchvatné hory! Mrkněte na nějaký z našich zájezdů a vydejte se s námi objevovat krásy Kostariky i vy.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Exotika

Autor: Hanka Dvořáková