4 + 1 důležité věci, které byste si s sebou měli vzít na hory

Každý z nás jednou za čas potřebuje vypadnout z dennodenního stereotypu. Potřebujeme se odreagovat, vyložit nohy a neřešit nic důležité. Někdo si vybere dovolenou u moře - a mnozí u něj dokonce tráví většinu roku, protože pracují přes internet (psaní PR článků) - a někdo právě naopak cestuje spíše do hor, kde se nadýchá čerstvého horského vzduchu a přitom si vychutná pár turistiky. Co si ale nesmíte zapomenout přibalit do hor, aby vaše dovolená nedopadla katastrofálně?

1. Pokrývka hlavy

Jste překvapeni, že právě pokrývka hlavy? Pokrývka hlavy se vám sejde nejen na pláži, když se opalujete někde ve Španělsku nebo v jiné přímořské zemi, ale i na horách. Slunce na horách je silnější než u moře. Nacházíte se totiž ve vyšší nadmořské výšce, kde můžete podstatně rychleji dostat úpal. Přes letní měsíce si vezměte klobouk, kšiltovku, které kromě vaší hlavy chrání i vaše oči.

2. brýle

Na hory si přibalte kromě pokrývky hlavy i brýle s dostatečným ochranným filtrem. Jak jsme již výše zmínili, na horách je slunce podstatně silnější. Určitě jste to měli možnost odpozorovat, pokud jste již trávili nějaký čas na horách. Bolely vás oči, když jste se dívali do dálky, respektive snažili se dívat do dálky, ale nedalo se vám. Brýle ale nekupujte jen tak ledajaké. Brýle s dobrým ochranným filtrem stojí sice více, ale zato chrání vaše oči před silným UV zářením, které zrak výrazně poškozuje. Nepomůže vám ani náhradní oblečení, které máte u sebe v batohu.

3. Opalovací krém

V zavazadle by vám neměl chybět ani opalovací krém. Tedy samozřejmě, pokud nechcete přijít na hotelový pokoj se spálenou pokožkou na obličeji. Ideální faktor je 20. U dětí používejte samozřejmě vyšší.

4. Náhradní turistické oblečení a obuv

V případě, že jdete do hor čistě jen za turistikou a odpočívat v hotelu v sauně plánujete co nejméně, doporučujeme uvolnit místo v zavazadle i pro náhradní turistické oblečení, jako funkční triko / tílko, mikinu, termo ponožky a turistické dlouhé / krátké kalhoty. Kromě oblečení si do auta naložte i náhradní turistickou obuv. Doporučuje se také nízká a také vysoká turistická obuv. Obuv přizpůsobujte náročnosti turistiky. Nezávisle na tom, zda jste si pobyt na horách vybrali prostřednictvím cestovní kanceláře, nebo jdete na vlastní pěst, nezapomeňte si tyto čtyři věci, které jsme si výše vzpomínali. Bez nich by dovolená na horách nebyla dovolenou na horách. To nám věřte. A slíbaná pátá, bonusová? Ať už vás nohy zavedou kamkoliv, mějte u sebe chytrý telefon. Kromě toho, že vám může zachránit krk (třeba když spadnete ze srázu a zlomíte si nohu...), s ním v mezičase zařídíte důležité věci. Třeba zakázky přes PR Yard - oblíbenou platformu, která funguje jako zprostředkovatel obchodů mezi tvůrci obsahu (copywritery, youtubery, influencery...) a inzerenty.

Publikováno: 14. 08. 2019

Kategorie: Cestovatelský rádce

Autor: Terezie Černá

Tagy: co s sebou na hory