Koronavirus a úmrtnost: Kolik lidí na něj skutečně umírá?

Onemocnění Covid-19 způsobené novým koronavirem může být pro nemocného smrtelné - proto je důležité nosit kvalitní roušky pro snadné dýchání a na vymezených místech také účinné respirátory. Jak moc je však onemocnění nebezpečné? Na to hledají odpověď lékaři i veřejnost, od doby, kdy pandemie vypukla. Po desítkách tisíců známých případů nakonec Světová zdravotnická organizace až v březnu uvedla, že úmrtnost onemocnění "se jeví" na úrovni 3,4%. Znamená to, že z v té době známých případů skončilo 3,4% úmrtím. To je tedy první odpověď. Jenže nepřesná.

Zrádný průměr

Rizikem takového zprůměrování je, že ve skutečnosti nevypovídá o ničem. Teoreticky by tak každý pacient měl 3,4-procentní riziko, že na Covid-19 zemře. Víme však, že ve skutečnosti děti a mladí lidé jsou méně ohroženi. Naopak, s postupujícím věkem se riziko zvyšuje. Údaje z více než 72 tisíc případů z Číny riziko rozdělili i podle věku. Podle nich tak na koronavirus nezemřelo ani jedno dítě do 9 let. Ve věkových skupinách po deseti letech tak až do věku 39 let byla úmrtnost viru pouze na úrovni 0,2%. Čtyřicátníci pak už měli riziko na úrovni 0,4%, padesátníci 1,3% a mezi 60 a 69 lety už riziko představovalo 3,6%. Ohrožení Sedmdesáti dosáhlo 8% a nakonec starší než 80 let už měli 14,8-procentní riziko úmrtí. Kromě věku je rizikovým faktorem i chronické onemocnění. Největší riziko představují srdeční a cévní onemocnění. O něco méně diabetes a dále chronické plicní onemocnění, vysoký krevní tlak a rakovina.

Druhá odpověď: nevíme

Čínské údaje jsou cenné zejména proto, že za vzorek si nebrali jen laboratorní potvrzené případy, ale i podezřelé či bezpříznakové onemocnění. To je totiž hlavní slabinou 3,4-procentní úmrtností udávané WHO. Počítá totiž jen laboratorní potvrzené případy. Jenže pokud 40% nakažených nemá žádné příznaky a další s mírným průběhem onemocnění připíší běžné chřipce či nachlazení, tito lidé nikdy testování nebudou. Jednoduše nevíme, kolik je reálné nakažených a tudíž nevíme vypočítat ani úmrtnost. S přibývajícími údaji a vědomostmi o viru se však bude dát udělat přesnější odhad. V každém případě nesmíme nákazu podceňovat - měli bychom svědomitě nosit roušky včetně našich nejmenších. Dítka, která nošení ochranných pomůcek odmítají, lze nalákat pomocí roušky s obrázky. Krásné kousky opatřené antibakteriální vrstvou seženete na rouskoshop.cz.

Publikováno: 02. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Cestovatelský rádce

Autor: Hanka Dvořáková