Jak se co nejefektivněji sbalit? Praktické tipy, které se hodí každému

Znáte to. Našli jste skvělé letenky do Norska nebo na Balkán a utkvělo vám v hlavě, že by se tam dala dělat dobrá turistika. Vše máte vypočítané na cent přesně, dokud vám rozpočet nerozhází zjištění, že vám možná příruční zavazadla nebude stačit a budete si muset dokoupit zavazadla do podpalubí. Co při levných letenkách může vyjít dražší než samotná letenka. Opravdu se ale do příručního zavazadla nevejdete? Společně s Internetovým poradcem jsme pro vás připravili praktické tipy, jak se sbalit opravdu efektivně!

První krok je výběr správné tašky

Prvním krokem k efektivnímu balení je výběr vhodného typu zavazadel. Mnoho tašek působí mohutně, ale úložný prostor v nich je překvapivě malý. To může být zapříčiněno různými vycpávkami, které mají chránit obsah tašky. Pokud ale necestujete s něčím křehkým, nic takového nepotřebujete. Kromě toho, jak taková ochranná vycpávka velmi dobře poslouží sbalené oblečení. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Samozřejmě, výběr zavazadel třeba přizpůsobit i tomu, co budete v cílové destinaci dělat. Na flexibilní cestování nebo výlety do hor je nejvhodnější batoh. Vyložíte si ho na záda a hurá do světa! Kufr nebo sportovní tašku přes rameno využijete spíše tehdy, pokud se chystáte strávit dovolenou na jednom místě. V obou případech se vyplatí investovat do kvalitních kusů, které jsou sice lehké a tenké, ale zároveň dostatečně pevné. Velmi pěkná ukázka efektivního balení: https://www.youtube.com/watch?v=Ir2AM0bUsQY

Jak sbalit oblečení?

Důležité je vědět, kolik oblečení opravdu potřebujete. Někdy se stane, že si sbalíte mnoho věcí, a nakonec z nich použijete jen pár kusů. Ostatní jen zbytečně zabírají místo. Jindy vám zase něco chybí a musíte to dokupovat. Najít si tu svou ideální sestavu musí každý sám na základě vlastních zkušeností. Pokud víte, že budete potřebovat i teplejší oblečení, jako například mikinu nebo bundu, vezměte si ji na sebe do letadla. Ať už si ale věcí bereme jakýkoliv počet, je dobré vědět, jak si je sbalit. Překvapivě není nejefektivnější poskládat je do klasických čtverců. Mnohem více místa ušetříte, pokud jejich srolujete. Někdy více kusů najednou, jindy po jednom, záleží na konkrétním oblečení. Ačkoliv to možná zní na první poslech zvláštní, takovýmto způsobem zabráníte pomačkání a ušetříte místo. Nezapomeňte si dát věci, které budete vytahovat při letištní kontrole, v batohu navrch.

Připravte se dopředu

Nejen pro oblečení platí, že je třeba vědět, co se vám opravdu sejde. Důležité je to i při jiných věcech. Ale jak to vědět už dopředu? Inu, protože nikdo nevidí do budoucnosti, na sto procent to vědět nebudete nikdy. Dá se na to ale docela slušně připravit. Takže byste si měli zjistit co nejvíce o cílové destinaci. Počasí, podnebí, co se tam dá dělat a co tam budete dělat vy, co se tam v případě potřeby dá dokoupit a co si musíte určitě vzít s sebou. Někdy si člověk sbalí plavky a ani jednou jejich nepoužije, jindy si vezme boty do hor a ty z batohu ani nevytáhne, nebo si sbalí knihu a po návratu ji vyloží aniž pokročil i jen o jednu stranu. Takovému plýtvání prostorem se dá předejít naplánováním si cesty dopředu. Samozřejmě, můžete prostor i na neplánované a spontánní zážitky.

Co potřebujete opravdu?

Některé věci si musíte vzít vždy. Naštěstí jsou to většinou položky, které hravě schováte do peněženky nebo bočního sáčku na batohu. Letenky, doklady, víza, platební karta či hotovost, to vše mějte připraveno na dostupném, ale zároveň bezpečném místě. Jedna z nejdůležitějších věcí vám nezabere žádné místo. Cestovní pojištění. Můžete si ho vybavit na míru. Přizpůsobené destinaci, aktivitě, kterou plánujete provádět, času, který máte na cestování vyhrazen. Na online porovnávačích pojištění si takové cestovní pojištění dokážete najít velmi rychle a jednoduše. Postačí zadat potřebné údaje do kalkulačky a vybrat si takové cestovní pojištění, které vám vyhovuje nejvíce. Na cestovní pojištění se přitom docela snadno zapomíná. Máte sbalenou zavazadla a přemýšlíte, co jste si ještě tak mohli zapomenout. Pojištění nemusíte s námahou cpát do zavazadla na úkor něčeho jiného. Nic neváží, nezabírá žádný prostor a na letištní kontrole vám s ním nebudou dělat žádné problémy. Přesto představuje nejlepší ochranu vás a vašeho zavazadla před případnými nepříjemnostmi.

Publikováno: 14. 03. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Cestovatelský rádce | Super tipy

Autor: Terezie Černá

Tagy: jak se sbalit