Karlštejnsko a okolí: Tipy na nejlepší výlety

Pokud jste svým nejbližším slíbili, že je vezmete na prodloužený víkend, ale nenapadá vás žádné konkrétní místo, dejte na následující tipy. Rezervujte si ubytování nedaleko Karlštejna, nasajte atmosféru Českého krasu a podnikněte výlety za historickými památkami a přírodními krásami.

Hrad Karlštejn

Jaká by to byla dovolená na Karlštejnsku, kdybyste nenavštívili slavný gotický hrad Karlštejn? Monumentální stavbu nechal v roce 1348 vybudovat český král a římský císař Karel IV. a využíval ji jako úložiště královských pokladů. Dodnes se zachovala původní nástěnná malba ze 14. století a soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže. Za pozornost stojí také replika Svatováclavské koruny.

Koněpruské jeskyně

Historie Koněpruských jeskyní sahá o více než 400 milionů let zpátky. Nachází se 7 km jižně od Berouna a prohlídka trasy dlouhé 590 m trvá přibližně hodinu. Zajímavostí je, že se zde ve svrchním patře v 15. století nacházela tajná penězokazecká dílna.

Lom Velká Amerika

Proč vážit cestu do Grand Canyonu, když se můžete kochat impozantními výhledy na částečně zatopený vápencový lom nedaleko obce Mořina? Ideálním pozorovacím místem je vyhlídková plošina u silnice Mořina – Kozolupy, poblíž kterého je menší nehlídané parkoviště.

Tetín

Mezi oblíbené atrakce v okolí Karlštejna patří také obec Tetín ležící na skále u řeky Berounky. Nachází se zde torzo raně středověkého hradu, muzeum a tři architektonicky zajímavé kostely. Velmi příjemným zážitkem je i výhled na koryto řeky.

Romantický hotel Mlýn Karlštejn

Čtyřhvězdičkový hotel u Karlštejna je perfektním výchozím bodem pro výlety do blízkého okolí. Láká ubytováním ve stylových pokojích, rybí restaurací s letní terasou, relaxačním centrem a romantickým altánkem, grilem a party stanem. Bližší informace a možnost online rezervace najdete na www.hotelmlynkarlstejn.cz.

Publikováno: 03. 10. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Česko

Autor: Hanka Dvořáková

Tagy: atrakce v okolí karlštejna | karlštejnsko